Nedensiz bedensel ağrılar mı yaşıyorsunuz?

Sırtınız, beliniz, karnınız, kollarınız, başınız… bedeninizin farklı yerleri sürekli ağrıyor mu? Sizde ağır bir hastalık olduğundan şüpheleniyorsunuz, ama hangi doktora gitseniz ‘sizde bir şey yok’ mu diyor.

Somotoform Bozukluk; Psikolojik bir grup bozukluğun adıdır. Belirleyici özelliği ‘Belirsiz Bedensel Rahatsızlıkardır’.

Nedeni belli olmayan belirsiz bedensel rahatsızlıkların görülme oranı tüm yaşam boyunca %’de 12’dir. Kadınlarda erkeklerden daha çok görülür.

Somatizasyon bozukluğunda kişinin bedeninin çok farklı yerinde çok sayıda belirsiz bedensel rahatsızlıklar olabilir. Sırtı ağrırken, bacaklarında kasılma olur, yüzü de şişmiştir sanki. Sağ kolunda karıncalanma olurken, beli ve kalçasında da ağrı vardır.

Ağrı Bozukluğu;  Vücudun belli bölgesinde şiddetli ve sık sık aralıksız ağrılar olur. Başlangıçta bu ağrının nedeni de olabilir. Ama zamanla bu neden ağrıyı açıklamaya yetmez.

Başlangıçta bel fıtığı gibi nedenlere bağlı kişide ağrı olabilir, ama bu ağrı fıtık tedavi edilse de, ameliyat bile olsa devam eder. Ağrı artık fıtıkla açıklanamaz.

Hipokondriak bozuklukta kişi kanser gibi ağır bir hastalığı olduğuna inanır, hastane hastane dolaşır, her türlü tetkik yapılır, ama bir şey çıkmaz.

Bedensel rahatsızlıkları olanların öncelikle aile hekimlerine başvurmaları, onlardan tıbbi destek ve danışmanlık almaları gerekir. Bedensel rahatsızlığın nedeni bulunamazsa Psikolojik Destek iyi bir tercihtir.

Bilimsel araştırmalar nedeni belirsiz bedensel rahatısızlıklarda terapinin etkili olduğunu göstermektedir.