Çocuklarda ve Yetişkinlerde Tırnak Yeme

Tırnak yeme psikolojik temellidir. Yetişkin ya da çocuk olsun, tırnak yeme kısa sürede bıraktırılabilir. Tırnakları ya da tırnakların etrafındaki deriyi farkında olmadan ısırma, koparma, atma ya da yeme durumudur.

Diş gıcırdatma

Dudak derisini yolma

Saç koparma

gibi stresin fiziksel davranışa dönüşmüş formlardan biridir. Özellikle çocuklukta yaşanan stresli ve sıkıntılı olaylar tırnak yeme alışkanlığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Her ne kadar isteyerek yapılıyormuş gibi görünse de tırnak yeme bilinç dışı bir davranıştır. Tırnak yiyen kişi kesinlikle bu konuda baskı altına alınmamalıdır. Zaten tırnak yeme davranışının temelinde de endişe ve stres vardır. Tırnak yeme alışkanlığı gençlerin yarısında dönem dönem ortaya çıkar.

Çocuklarda Tırnak Yeme

Çocuklarda tırnak yeme genellikle problemlerin ve çocuğun bir şeyleri içine attığının göstergesi olur. Eğer bu konuda çocuğunuzu uyarırsanız, çocuk dikkatinizi çekmek için ya da size kızgınlığını ifade etmek için tırnak yemeye başlayacaktır. Çocukların yarısı tırnaklarını yer. Her tırnak yeme durumu aynı öneme sahip değildir. Öncelikle çocukla güzelce konuşup yaptığı şeyin zararlı olduğunu anlatın. Ancak tırnağını yerken uyarmayın.

Tırnak Yemenin Zararları

  • Şeytan tırnağını yemek midenizde enfeksiyona sebep olabilir.
  • Tırnak arasından ağza sürekli pislik geçişi olur. Özellikle bağırsak kurtlarının yumurtaları tırnak arasında toplanır. Bağırsak kurdu olan biri parazit tedavisi görse bile tırnağın arasında biriken parazit yumurtaları tekrar kişiye bulaşır.
  • Tırnak yapısında bozukluk ve dişlerde çarpıklık oluşabilir.