Öfke Problemi

Çok çabuk öfkelenip, sonrasında pişman olacağınız davranışlarda mı bulunuyorsunuz?

Öfke normal ve sağlıklı bir duygudur ve her insan öfke duygusunu yaşar. Öfke kontrolden çıkıp yıkıcı hale dönüşmediği sürece bir problem olarak nitelendirilmez. Ancak kişi öfkesini yönetmekte zorlanıyorsa, kendisine veya başkalarına zarar verecek duruma geliyorsa, öfkeden sesini aşırı yükseltme, kapı, duvar veya cama yumruk atma, eşyaları kırma veya tekmeleme gibi davranışlarda bulunuyor hatta karşısındaki kişilere saldırgan ve yıkıcı davranıyorsa, öfke tehlikeli bir duruma gelmiş demektir.

Öfkeyi kontrol edememek, bedensel veya sözel olarak şiddet göstermek, eşyalara zarar vermek olarak dışa vurmaktadır.

Bu durumu yaşayan kişiler çoğunlukla duygusal olarak kendilerini doğru bir şekilde ifade etmekte zorlanan, aşırı otoriter anne ve baba karşısında, kendini gerçekleştirme fırsatı bulamayan bireylerdir. Aynı zamanda kişinin yetiştiği çevrede öfke karşısında nasıl bir tutum izlendiği de, sonraki yaşlarda kendi ifade biçimlerini geliştirmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca öfkenin altında başka kişiye özel nedenler olabilmektedir.

Öfke kontrolü konusunda nasıl yardım edebilirim?

Öfke anında verilen tepkilerin neler olduğu ve bu tepkileri ortaya çıkaran dinamikler durumu anlamlandırmak için yardımcı olur. İletişim becerilerinin artması, herhangi bir özgüven problemi, yetersizlik duygusu veya kendini algılayışla ilgili problemlerin giderilmesi, rahatlığı ve sakinliği arttıracaktır. Öfke oluşturabilecek durumlarla sakin, gerçekçi davranırken hakkınızı koruyabilme ve iletişim kurabilme kabiliyeti edineceksiniz. Tehdit, şiddet uygulamadan kendinizi ifade etmeyi ve aile içi, sosyal ilişkilerinizi sakinlik içinde yönetebilmeyi öğreneceksiniz.