Ergenlik Dönemi Kaygı ve Kronik Endişe

Kaygı ile ilgili problemler.

Kronik Üzüntü: Gelecek, eğitim hayatı veya ilişkiler konusunda aşırı endişe mi duyuyorsunuz?

Endişe ve kaygı duygularını, herkesin yaşam boyu yaşaması normaldir. Bununla birlikte, birçok ergen, her gün olaylar hakkında, kronik endişe yaşıyor olabilir. Buna, yaygın anksiyete bozukluğu denir. Kronik endişesi olan ergen, bir kaygı sorununun ortadan kalkmasının ardından kısa bir süre sonra başka bir konunun ortaya çıkabileceğini görebilir. Bu endişe, sınavlar, fiziksel performans, akran ilişkileri veya gelecekle ilgili endişeler gibi yaklaşan olaylarla bağlantılı olabilir. Kişisel sağlık veya başkalarının sağlığı ile ilgili endişeler, gençlerin kendilerini meşgul bulabileceği diğer endişeler olabilir. Ergenlerin, kaygı ve endişe yaşamasının nedeni çoğu zaman en kötü senaryonun oluşacağına olan inançlara dayanır. “Başarısız olacağım” ve “reddedileceğim” gibi kendi kendine konuşma ifadeleri kronik endişelere yol açabilecek düşüncelerin örnekleridir.

Diğer kronik endişe ve kaygı belirtileri sinirlilik, zayıf konsantrasyon, uyku güçlüğü, huzursuzluk veya psikomotor hareketler veya başka problemler olabilir (örn. Bacak sallama, tırnak yeme). Genellikle endişe okuldaki ve ilişkilerdeki performansı etkiler.

Kronik endişelerle nasıl yardımcı olabilirim?

Gençlerin, felaket düşüncesini en aza indirgeme becerileri geliştirmelerine yardımcı oluyorum. En kötü senaryoya atlamak yerine, daha dengeli ve akılcı bir şekilde düşünme becerilerini öğrenirler. Ayrıca, ergenlerin kaygı ile ilgili endişe düşüncelerinden nasıl kurtulabileceklerini öğrenmelerine yardımcı olmak için başetme becerilerini kullanırım. Ben adolesanların endişeli olduklarında yaşayabilecekleri sinirlilik veya psikomotor ajitasyonun azaltılmasına yardımcı olmak için rahatlama becerileri öğretiyorum. Araştırmalar sayesinde ergenler, kaygılarını daha çok eğilimli hale getirecek sosyal faktörleri ve kaygılarının toplumsal ve kişisel ilişkileri nasıl etkilediğini anlayacaktır.

Psikolog Murat Bilim’den alacağınız destekle mutlu bir hayata doğru ilerlemek için kendinize izin verin.. Daha fazla bilgi almak veya randevu almak için bizi arayın.